54 PZLA Mistrzostwa Polski U18 – dwa medale w siedmioboju

54 PZLA Mistrzostwa Polski U18 15-17 LIPCA 2022

W 28 Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży wzięło udział 11 naszych reprezentantów. Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili uczestnicy biegów na 400m przez płotki. W eliminacjach kobiet dobrze spisały się Marta Wojtas i Maja Ziółkowska, które awansowały do finału B. Marta w swojej serii była piąta z czasem 65.30s (RŻ). Maja ukończyła swoją serię na drugiej pozycji z czasem 64.23s (RŻ). Wiktor Kochanowski, podopieczny Cypriana Jasińskiego zajął w swojej serii ostatnią, siódmą pozycję z czasem 60.38 i ostatecznie został sklasyfikowany na 19 miejscu. W eliminacjach biegu na 800m dobrze spisał się Maciej Bachłaj. Awansował do finału B z czasem 1:57.98s (RŻ). Na zakończenie pierwszego dnia w biegu na 1500m rywalizował Szymon Łysiak. Podopieczny Magdaleny Lach zajął 14 miejsce z czasem 4:17.31s.

Drugiego dnia jako pierwsza o wejście do finału w skoku wzwyż walczyła Paulina Ślusarczyk. Niestety, podopiecznej Jacka Dziuby nie udało się pokonać pierwszej wysokości 1.50m i nie zostanie sklasyfikowana. Najliczniejszą reprezentację naszego klubu stanowią siedmioboistki. W pierwszej konkurencji, biegu na 100m przez płotki najlepiej spisała się Maja Kleszno (14.01s i 977 pkt), która wygrała swoją serię. Tuż za nią była Emilia Mandela z czasem 14.10s i 964 punktami. W tej samej serii czwarta była Natalia Raczkowska z czasem 14.64s i 890 punktów a na piątym miejscu Aleksandra Raróg (14.77s i 872 pkt). W drugiej serii na drugim miejscu uplasowała się Alicja Lach z czasem 15.40s i 790 punktami. W konkursie skoku wzwyż najlepsza okazała się Natalia, która z wynikiem 1.59m (724 punkty) zajęła pierwsze miejsce. Maja była czwarta z wynikiem 1.56m (689 pkt), Aleksandra siódma z rezultatem 1.53m (655 pkt), a Emilia dziewiąta skacząc 1.50m (621 pkt). W drugiej grupie świetnie spisała się Alicja, która zajęła trzecie miejsce skacząc 1.47m (588 pkt), co jest jej nowym rekordem życiowym. W pchnięciu kulą wszystkie zawodniczki rywalizowały już w jednym konkursie. Drugie miejsce zajęła Aleksandra, pchnięciem na odległość 11.89m (654 pkt). Na dziewiątej pozycji uplasowała się Maja z wynikiem 10.27m (547 pkt), zaraz za nią Alicja z kolejnym rekordem życiowym 10.08m (535 pkt). Dwunasta była Natalia z wynikiem 9.99m (529 pkt) a szesnasta Emilia z rezultatem 9.05m (467 pkt), dla obu to nowe rekordy życiowe. Po pierwszym dniu rywalizacji nasze dziewczęta w klasyfikacji generalnej zajmują pozycje: Maja – liderka z dorobkiem 2213 pkt, Aleksandra – drugie miejsce 2181 pkt, Natalia – czwarte miejsce 2143 pkt, Emilia – szóste miejsce 2052 pkt, Alicja – dwunaste miejsce 1913 pkt.

Ostatniego dnia na arenie zmagań pozostały już tylko wieloboistki. W skoku w dal ponownie najlepsza była Maja, która zajęła pierwsze miejsce skokiem na odległość 5.67m (750 pkt). Trzecia była Aleksandra z wynikiem 5.41m (674 pkt), piąta z nowym rekordem życiowym Emilia – 5.16m (603 pkt). Na ósmym miejscu tą konkurencje ukończyła Natalia z rezultatem 5.03m (567 pkt), a Alicja również z rekordowym skokiem 4.74m (490 pkt) uplasowała się na 15 miejscu. W rzucie oszczepem najlepiej poradziła sobie Alicja, zajmując drugie miejsce za rzut na odległość 39.10m (650 pkt). Następnie na piątym miejscu skończyła Aleksandra – 34.33m (559 pkt), dalej na trzynastym miejscu Emilia – 28.27m (444 pkt), a zaraz za nią na miejscu czternastym Natalia – 26.04m (402 pkt). Największy niedosyt odczuwała Maja, która rzutem na odległość 23.42m (353 pkt) zajęła dopiero dziewiętnaste miejsce. Ostatnią, siódmą konkurencją wieloboju był bieg na 800m. Trzecie miejsce w swojej serii zajęła Natalia z czasem 2:30.84s (682 pkt), Emilia była piąta z wynikiem 2:37.11s (606 pkt) i rekordem życiowym, szósta była Natalia z rezultatem 2:37.54s (601 pkt). Kolejna na mecie, na siódmym miejscu była Alicja z czasem 2:37.93s (597 pkt) i rekordem życiowym, a Maja z dziewiątym wynikiem 2:39.85s (575 pkt) również ustanowiła swój rekord życiowy. Po przeliczeniu wszystkich punktów, dwie z naszych zawodniczek stanęły na podium. Aleksandra Raróg, podopieczna Ryszarda Marcinowa zdobyła srebrny medal z wynikiem 4885 punktów. Brązowy medal zdobyła Maja Kleszno, podopieczna Magdaleny Lach z rezultatem 4647 punktów. Na miejscu piątym z dorobkiem 4468 punktów uplasowała się Natalia Raczkowska, trenowana przez Krzysztofa Plaskotę. Emilia Mandela, podopieczna Ryszarda Marcinowa, przegrała z Natalią o jeden punkt zajmując ostatecznie szóste miejsce (4467 pkt). Alicja, którą trenuje mama – Magdalena Lach, zajęła dziewiąte miejsce z dorobkiem 4316 punktów.

Nasi reprezentanci w klasyfikacji medalowej uplasowali się na 27 miejscu (0-1-1) a z dorobkiem 42 punktów na 18 miejscu spośród 207 klubów.

Podsumowanie startów:
Wojtas Marta – 400m pł: e1m5 65.30s (RŻ); finał B 5 miejsce 65.99s (9 miejsce ogółem)
Ziółkowska Maja – 400m pł: e2m3 64.23s (RŻ); finał B 1 miejsce 64.47s (13 miejsce ogółem)
Kochanowski Wiktor 400m pł: e1m7 60.38 19 miejsce
Bachłaj Maciej – 800m: e3m5 1:57.98 (RŻ), finał B
Łysiak Szymon – 1500m: 14 miejsce 4:17.31s