76 PZLA Mistrzostwa Polski U20 – dwa złota i 3 miejsce w klasyfikacji punktowej

W dniach 07-09 lipca w Radomiu odbyły się 76 Mistrzostwa Polski U20 w lekkoatletyce. Nasz klub reprezentowało 11 zawodników. W sesji porannej pierwszego dnia odbyły się eliminacje w pchnięciu kulą mężczyzn. Dwóch naszych reprezentantów rywalizowało w grupie A. Jakub Buchwald w drugiej próbie uzyskał wynik 16.69m i wypełnił minimum do wieczornego finału. Mateusz Sopa w swojej najlepszej pierwszej próbie uzyskał 14.89m, co niestety nie dało kwalifikacji. Naszemu zawodnikowi zabrakło dwóch centymetrów. Oboje będą startować jeszcze w rzucie dyskiem. W eliminacjach konkursu skoku wzwyż kobiet rywalizowała Katarzyna Kokot. Pokonując poprzeczkę na wysokości 1.59m zakwalifikowała się do 12 osobowego finału. W biegach eliminacyjnych na 400m przez płotki startowała Julia Klama i Ignacy Bryll. Julia, podopieczna Jacka Dziuby w trzeciej serii zajęła drugie miejsce z czasem 63.77s i awansowała bezpośrednio do finału. Ignacy wygrał swój bieg eliminacyjny z nowym rekordem życiowym 54.67s, który jednocześnie był najlepszym spośród 20 uczestników.
W sesji popołudniowej pierwszego dnia rywalizacji w biegu eliminacyjnym na 400m na starcie stanęła Olivia Greiner. W swoim biegu zajęła drugie miejsce z czasem 56.86s, co pozwoliło jej na udział w finale B. Na bieżni w rywalizacji na 800m wzięła udział Paulina Tomaszewska i Filip Rak. Paulina, podopieczna Jacka Dziuby w swoim biegu eliminacyjnym zajęła 6 miejsce z czasem 2:17.94s i ostatecznie została sklasyfikowana na 13 miejscu. Filip, na rozgrzewkę przed swoim koronnym dystansem 1.500m, wygrał swój bieg eliminacyjny z czasem 1:54.46s i awansował do finału. Ostatnią konkurencją tego dnia dla naszych zawodników, był udział w finale konkursu pchnięcia kulą Jakuba Buchwalda. Podopieczny Przemysława Buśko zajął 5 miejsce z rezultatem 17.26m.
W drugim dniu zawodów jako pierwsi w eliminacjach rzutu dyskiem startował Jakub Buchwald i Mateusz Sopa. Oboje awansowali do sobotniego finału oddając rzuty na odległość: Jakub 47.80m i Mateusz 42.60m. W finale biegu na 400m przez płotki 5 miejsce zajęła Julia Klama z czasem 62.87s. Niestety w finale męskim, lider eliminacji Ignacy Bryll, podopieczny Magdaleny Lach popełnił falstart i nie mógł powalczyć o medal. W finale skoku wzwyż złoty medal zdobyła Katarzyna Kokot skacząc 1.74m w trzeciej próbie. Podopieczna Jacka Dziuby próbowała jeszcze atakować 1.82m, czyli wysokość umożliwiającą start w Mistrzostwach Świata w Cali (COL). Niestety naszej zawodniczce nie udało się tego dokonać. W finale biegu na 800m czwarte miejsce zajął Filip Rak z czasem 1:50.75s. Nasz zawodnik będzie miał jeszcze szansę na zdobycie medalu w sobotę na dystansie 1500m. Ostatnim akcentem tego dnia był start Olivii Greiner w finale B na 400m. Nasza zawodniczka, trenowana przez Magdalenę Lach, zajęła w nim 3 miejsce z czasem 57.08s.
Ostatniego dnia rywalizacji jako pierwszy w biegu 110m przez płotki wystartował Maciej Babula. W pierwszej serii eliminacyjnej zajął 2 miejsce z czasem 14.65s i awansował do finału. W finale Maciek, trenujący pod okiem Krzysztofa Plaskoty, zajął 4 miejsce z czasem 14.55s. W finale rzutu dyskiem Jakub Buchwald zajął 4 miejsce z wynikiem 51.62m. Podopieczny duetu trenerskiego Michał Pietraszko i Adam Domin – Mateusz Sopa był 6 po rzucie na odległość 48.28m co jest jego nowym rekordem życiowym. W drugiej serii biegu na 1500m wystąpiła Paulina Tomaszewska, która z czasem 4:48.91s i rekordem życiowym zajęła 5 miejsce i ostatecznie została sklasyfikowana na 18 miejscu. Filip Rak, podopieczny Jacka Dziuby broniący tytułu zdobytego w poprzednim roku w Lublinie był bezkonkurencyjny. Prowadził od startu do mety i z czasem 3:52.86s zdobył złoty medal w biegu na 1500m. Ostatnim akcentem występów naszego klubu w Mistrzostwach Polski była sztafeta 4x400m kobiet. Nasze zawodniczki w składzie Jaszczak Aleksandra, Klama Julia, Gałka Ada, Griner Olivia zajęły 6 miejsce z czasem 4:00.25s. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy 5 miejsce (2-0-0) z dwoma złotymi medalami. Dorobek 104 punktów pozwolił na zajęcie 3 miejsca w Polsce.

Ignacy Bryll: 400m pł – udział w finale, e1m1 54.67s (RŻ)
Jakub Buchwald: pchnięcie kulą – miejsce 5, 17.26m; rzut dyskiem – miejsce 4, 51.62m
Olivia Greiner: 400m – miejsce 11, 57.08s
Julia Klama: 400m pł – miejsce 5, 62.87s
Katarzyna Kokot: skok wzwyż – złoty medal, 1.74m
Filip Rak: 800m – miejsce 4, 1:50.75s; 1500m – złoty medal, 3:52.86s
Mateusz Sopa: pchnięcie kulą – miejsce 13, 14.89m; rzut dyskiem – miejsce 6, 48.28m (RŻ)
Paulina Tomaszewska: 800m – miejsce 13, 2:17.94s (RŻ); 1500m – miejsce 18, 4:48.91s (RŻ)
Maciej Babula: 110m pł – miejsce 4, 14.55s
K 4x400m (Aleksandra Jaszczak, Julia Klama, Ada Gałka, Olivia Greiner) – miejsce 6, 4:00.25s